8.KIS50.835A.4096.0050 Incremental Encoders
Product Details:
  • Load Capacity 30 N axial, 50 N radial
  • Frequency Up to 200 kHz
  • Phase A/B/Z (quadrature with index)
  • Features Short-circuit/Reverse polarity protected, rugged construction
  • Remote Control Yes
  • Control Type Incremental
  • Sensor Type Optical incremental encoder
  • Click to view more
X
8.KIS50.835A.4096.0050 Incremental Encoders Price And Quantity
  • 1 Number
  • HTL or TTL (push-pull or line driver)
  • 1000 m/s2 (6 ms)
  • 4096 pulses per revolution
  • 50 mm
  • -25C to +100C
  • 0.01 Nm at 20C
  • 100 m/s2 (10 - 2000 Hz)
  • 35% to 85%, non-condensing
  • Solid shaft, 10 mm diameter
8.KIS50.835A.4096.0050 Incremental Encoders Product Specifications
  • Shaft-driven
  • Clamping flange (synchro flange or other options possible)
  • 30 N axial, 50 N radial
  • Up to 200 kHz
  • Cable gland, connector options available
  • 5 VDC
  • Aluminium with stainless steel shaft
  • Standard 1.5 m, customizable
  • Automatic
  • Short-circuit/Reverse polarity protected, rugged construction
  • A/B/Z (quadrature with index)
  • Max. 6000 rpm
  • 5-30 V DC
  • Yes
  • Industrial automation, motor feedback, position control
  • Optical incremental encoder
  • Incremental
  • -20C to +85C
  • Approx. 320g
  • IP65
  • 1000 m/s2 (6 ms)
  • 4096 pulses per revolution
  • 50 mm
  • -25C to +100C
  • 0.01 Nm at 20C
  • 100 m/s2 (10 - 2000 Hz)
  • 35% to 85%, non-condensing
  • Solid shaft, 10 mm diameter
Product Description
Experience industry-leading precision with the 8.KIS50.835A.4096.0050 Incremental Encoders, offered at an unbeatable price for the most popular specification in the market. These elite encoders deliver an astounding 4096 pulses per revolution and are engineered with a solid 10mm stainless steel shaft and durable aluminum housing. Benefit from exceptional vibration and shock resistance, IP65 protection, and flexible output options (HTL/TTL). Ideal for demanding industrial automation, motor feedback, and position control, this encoder blends elite performance with the lowest price for value-driven excellence.